ГоловнаОстанні новини9 Червня, 2017р.
 Версія для друку

Методичні рекомендації щодо роз’яснень вимог антикорупційного законодавства України

Опубліковано: 09.06.2017, 11:11

                                                                                                                         Методичні рекомендації

щодо роз’яснень вимог антикорупційного законодавства України про порядок повідомлення суб'єктом декларування Національне агентство з питань запобігання корупції про суттєві зміни його майнового стану

 

         Починаючи з 01.09.2016 в Україні діє система подання та оприлюднення декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (Е-декларування).

         Інформація про доходи та майнові статки цих осіб вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій та оприлюднюється на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК).

         За рішенням НАЗК система розпочала свою роботу у два етапи: з 01.09.2016 по 31.10.2016 декларації заповнили і подали особи, які згідно із приміткою до статті 50 Закону України «Про запобігання корупції», займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а вже з 01.01.2017 подавати е-декларацію зобов’язані усі інші суб’єкти декларування.

         В рамках роботи системи, окремою новелою для суб’єктів декларування, слід відзначити, вимоги частини 2 статті 52 Закону України «Про запобігання корупції» згідно яких у разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання ним доходу, придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на  1 січня відповідного року. Так суб’єкт декларування у десятиденний термін з моменту отримання доходу або придбання майна зобов’язаний письмово повідомити про це НАЗК.

         Зазначена інформація вноситься до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та оприлюднюється на офіційному веб-сайті НАЗК.

         Отже, під суттєвою зміною у майновому стані вважається отримання доходу або придбання майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (у 2017 році, ця сума складає – 80 000 грн.)

         Порядок інформування НАЗК про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування визначений у Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі – Реєстр), який був затверджений рішенням НАЗК № 3 від 10.06.2016.

         Відповідно до пункту 6 Розділу II зазначеного Порядку, cуб’єкти декларування особисто письмово повідомляють НАЗК про суттєві зміни у своєму майновому стані відповідно до частини другої статті 52 Закону шляхом подання відповідного електронного повідомлення до Реєстру через власний персональний електронний кабінет у десятиденний термін з моменту отримання доходу або придбання майна. Зазначене електронне повідомлення подається шляхом заповнення відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру відповідно до технічних вимог до форми. Згідно з пунктом 2 розділу II зазначеного Порядку, повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування подається через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті суб’єкта декларування після реєстрації в Реєстрі.

         Електронна форма для подання повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування була затверджена рішенням НАЗК № 3 від 10.06.2016.

         Для кожного випадку отримання доходу або придбання майна подається окреме повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування.

         Доходи та видатки на придбання майна суб’єкта декларування відображаються у грошовій одиниці України. Доходи/видатки, одержані /здійснені в іноземній валюті, з метою відображення у повідомленні перераховуються в грошовій одиниці України за валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діяв на дату одержання доходів/здійснення видатків.

         Також важливо пам’ятати, що на відмітну від декларацій, виправлені повідомлення про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування до Реєстру не подаються.

         Отже, підчас їх заповнення необхідно бути максимально зосередженим, або не допустити у ньому помилок, які Ви в подальшому не зможете виправити.

         Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб’єкту декларування на адресу його електронної пошти, вказану під час реєстрації в Реєстрі, та до персонального електронного кабінету суб’єкта декларування.

         При цьому, подання інформації про суттєві зміни в майновому стані відповідно до статті 52 Закону не звільняє суб’єкта декларування від обов’язку подати декларацію та зазначити в ній відомості, передбачені статтею 46 Закону.

 

         Приклад: у разі отримання доходу на суму вище 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року, суб’єкт декларування повинен надіслати про це повідомлення до НАЗК шляхом подання відповідної електронної форми на веб-сайті Реєстру. Зазначена інформація повинна бути також відображена у наступній декларації цього суб’єкта декларування, що охоплює відповідний звітний період (наприклад, у наступній щорічній декларації, яка охоплює звітний рік, у якому суб’єкт декларування подав відповідне повідомлення про суттєві зміни в його майновому стані).

         Якщо декларант придбав автомобіль, будинок або інше майно на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, він повинен подати до НАЗК електронне повідомлення, та у разі отримання будь-якого доходу від продажу майна на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів декларант також подає до НАЗК у електронному вигляді повідомлення про суттєву зміну у майновому стані.

 

         Разом з цим суб’єкт декларування повинен пам’ятати, що за порушення антикорупційного законодавства передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність, а саме:

         - за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про відкриття валютного рахунку в установі банку-нерезидента або про суттєвої зміни у майновому стані, ч.2 статті 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність у вигляді накладення адміністративного штрафу від 100 до 200 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн.);

         - за подання завідомо недостовірних відомостей про майно на суму від 100 до 250 мінімальних заробітних плат (138000 – 344000 грн.), передбачено ч.2 172-6 КУпАП адміністративна відповідальність у вигляді накладення адміністративного штрафу від 17000 до 42500 тис. грн.;

- за подання суб'єктом декларування завідомо недостовірних відомостей більше ніж 344500грн., або умисне неподання суб'єктом декларування електронної декларації, відповідно до ст.366-1 КК України передбачено покарання у вигляді накладання штрафу на суму від 42500 до 51000 грн., або громадських робот на строк від ста п'ятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

 

Відділ з питань запобігання та виявлення корупції

Головного управління ДСНС України у Луганській області


   
Останні новини
22 Травня15:10 смт Новопсков: рятувальники ДСНС провели рейд лісовими насадженнями
22 Травня14:29 м. Сєвєродонецьк: фахівці ДСНС з метою профілактики завітали до театру
22 Травня14:16 м. Рубіжне: рятувальники провели інструктаж представникам духовенства напередодні Дня Святої Трійці
22 Травня08:04 ДСНС України закликає громадян не провокувати пожежі в екосистемах!
21 Травня10:45 м. Сєвєродонецьк: рятувальники навчили вихованців дитячого садочку «Журавлик» правилам безпеки життєдіяльності
21 Травня08:28 ДСНС України закликає громадян не провокувати пожежі в екосистемах!
18 Травня13:12 м. Лисичанськ: рятувальники завітали до Центру надання адміністративних послуг
18 Травня11:45 м. Рубіжне: рятувальники провели профілактичні бесіди з людьми похилого віку
18 Травня09:38 Увага! Попередження про грози та шквали!
18 Травня09:26 Старобільський район: як вберегти своє життя в разі виявлення вибухонебезпечного предмету навчали рятувальники школярів
18 Травня08:04 ДСНС України закликає громадян не провокувати пожежі в екосистемах!
17 Травня15:56 Марківський район: рятувальники навчали школярів правилам безпеки життєдіяльності під час екскурсії пожежною частиною
17 Травня13:02 Увага! Попередження про грози та шквали!
17 Травня10:40 Міловський район: рятувальники навчили школярів правилам безпеки в рамках військово-патріотичної гри «Сокіл-Джура»
17 Травня08:11 ДСНС України закликає громадян не провокувати пожежі в екосистемах!
Останні новини